Jeżeli chcesz odwiedzić niesamowite królestwo rzadkiego ptactwa, nacieszyć oczy bajkowymi widokami, to wybierając Jezioro Szkoderskie, nie powinieneś żałować. Co można zobaczyć?

Dojazd

Jezioro Szkoderskie jest bardzo rozległe, ale jeżeli chcesz się wybrać na rejs, to musisz jechać do miejscowości Vranijna trasą E65 kierując się na Pogoricę. Przejedziesz przez nasyp nad samym jeziorem. Po prawej stronie jest oznaczony parking z przystanią łodzi.

O jeziorze

Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia w 2/3 leży w Czarnogórze, a 1/3 w Albanii. Znajduje się zaledwie 7 km od morza i zajmuje powierzchnię nawet do 550 km2.

Atrakcje

Jezioro ma zróżnicowany kształt, pełen meandrów, zatoczek okalających piętrzące się wzgórza. Unosząca się nad taflą mgiełka dopełnia magiczny klimat tego miejsca.

Uroku dodaje klika niewielkich wysepek rozsianych w różnych częściach jeziora. Warto udać się na nie z powodu wybudowanych monasterów i byłego tureckiego więzienia. Jeden z monasterów (Starceva Gorica) został wybudowany już w XIV w. i służy do dziś jako pustelnia. W 2010 roku monastyr zamieszkiwał jeden mnich.

Ptactwo

Na terenie Jeziora Szkoderskiego powstał park narodowy chroniący rzadkie gatunki ptaków, w tym pelikany, które są jego symbolem. Poza tym występują tutaj: kormoran mały, czapla, warzęcha, ibis kasztanowaty, podgorzałka, dzięcioł białoszyi i inne.

Rejsy po jeziorze

Oczywiście najlepszym sposobem na poznanie Jeziora Szkoderskiego jest rejs po jego najciekawszych zakątkach. Do dyspozycji turystów są statki mieszczące kilkadziesiąt osób oraz małe łodzie motorowe. Wybór nie jest wielki, nie ma też co liczyć na konkurencję i dużą rozpiętość cen.

Ceny rejsów

Dwugodzinny rejs kosztuje ok. 15 Euro za osobę. Do tego należy doliczyć koszt wstępu na teren parku narodowego, czyli 4 Euro. Podana cena jest szacunkowa, może się różnić w zależności od długości wyprawy, liczby osób oraz skuteczności targującego :-)

Share