Morze i plaża to najlepsze połączenie na wakacje. Czarnogóra oferuje ciepłe i czyste morze Adriatyku. A jak jest z plażami? Czy są tylko kamieniste? Czy trzeba uważać na morskie jeże?

Rodzaje plaż

W Czarnogórze możesz mieć do czynienia z trzema rodzajami plaż: piaszczystą, kamienistą i betonową.

Piaszczysta plaża

Ta występuje naturalnie tylko w Ulcinj i dalej na południe, aż po granicę z Albanią (tzw. Wielka Plaża). Piasek jest drobny jak nad Bałtykiem, ale ma ciemniejsze zabarwienie.

Kamienista plaża

Ta występuje na większości czarnogórskiego wybrzeża, m.in. w Budvie i Svetym Stefanie. Kamienie mają różną wielkość, czasami jest to żwir niewiele grubszy od piasku. Gorzej z reguły jest pod wodą, gdzie są większe kamienie i łatwo można skręcić kostkę.

Betonowa plaża

W rejonie Zatoki Kotorskiej (Kotor, Tivat, Herceg Novi, Risan) nie ma tradycyjnych plaż. Ewentualnie można znaleźć namiastkę plaży przy jakimś hotelu, czy większym pensjonacie, ale to wyjątki potwierdzające regułę.

Leżaki i parasole

Z reguły plaże są podzielone na prywatne parcele. Wstęp jest z reguły bezpłatny, ale korzystanie z leżaków i parasoli już nie. Te wypożycza się na dzień za opłatą. Standardowo jest to 5 Euro za komplet — dwa leżaki i parasol, ale ceny bywają różne.

Można oczywiście rozłożyć się ze swoim ręcznikiem czy materacem, ale namolni dozorcy mają częste obiekcje co do wybranego miejsca. Z reguły chodzi o to, by nie rozkładać się między rzędami leżaków.

Sport na plaży

Z reguły plaże są dość wąskie, dlatego jedynie na Wielkiej Plaży, na południe od Ulcinj można spotkać boiska do siatkówki plażowej.

Jeżeli chodzi o sporty wodne, to zwykle można wypożyczyć rowery wodne, skutery, czasami sprzęt do windsurfingu czy kitesurfingu oraz nurkowania.

Jeże morskie

Jeżeli byłeś w Chorwacji, wiesz, że bliskie spotkanie z jeżem morskim nie należy do przyjemnych. Są wyposażone w kolce z trucizną, które z łatwością wbijają się w podeszwę nieuważnego turysty. Dlatego w Chorwacji zaleca się kąpiel w specjalnym, ochronnym obuwiu.

W Czarnogórze jeże morskie praktycznie nie występują. Jedynie na północy (Zatoka Kotorska) można się na nie sporadycznie natknąć.

Share