Budva jest bodajże najpopularniejszym Czarnogórskim kurortem wypoczynkowym nad Adriatykiem. Położony centralnie jest doskonałą bazą wypadową, zarówno na południe, jak i nad Zatokę Kotorską. Dlaczego jeszcze warto wybrać Budvę?

Dojazd do Budvy

Zarówno jadąc od południa (Ulcinj), jak i od północy (Kotor, Tivat, Herceg Novi), dotrzemy do Budvy drogą E65, biegnącą wzdłuż całego czarnogórskiego wybrzeża.

Nocleg w Budvie

Na turystów czekają liczne pensjonaty, apartamentowce, prywatne kwatery, hotele o różnym standardzie. Jest w czym wybierać. Najtańszy nocleg w umiarkowanym centrum w pokoju 2-osobówym dostaniemy za 10 Euro od głowy. Przeczytaj więcej na temat cen w Czarnogórze. Dowiedz się też jak najlepiej szukać noclegu.

Historia Budvy

Budva, podobnie jak pozostałe miasta na wybrzeżu mają swoje początki jeszcze przed naszą erą. Pierwsi osadnicy na tych terenach pojawili się w V w. p.n.e. Miasto było początkowo pod panowaniem Fenicjan, następnie Greków i Rzymian. Po nich przyszli Wenecjanie, którzy rządzili tu ponad 400 lat, począwszy od XV w.

Trzęsienie ziemi

Warta wzmianki jest katastrofa jaka nawiedziła miasto w 1979 roku. Potężne trzęsienie ziemi zniszczyło większą część zabytkowych kamienic starego miasta. Dziś są jednak niemal całkowicie odrestaurowane i Budva może się poszczycić jedną z ładniejszych starówek nad Adriatykiem.

Atrakcje Budvy

Stare miasto niewątpliwie ustępuje kotorskiemu, ale i tak cieszy oko i… podniebienie. To tu są najlepsze restauracje, kawiarnie i puby w Budvie. Szczególnie polecam lokal poświęcony Busterowi Keatonowi — amerykańskiemu komikowi filmowemu z lat trzydziestych. Wieczorem na jednej ze ścian zabytkowej kamienicy, wyświetlane są filmy z jego udziałem.

Wyspa Hawaii

Czarnogórska część wybrzeża Adriatyku nie obfituje w wyspy, tak jak chorwacka. Budva może się jednak poszczycić położeniem przy jednej z nielicznych czarnogórskich wysp. Mała wysepka Hawaii pozwala na ujrzenie panoramy Budvy z jej szczytu. Poza tym na jej terenie działa kilka barów oraz znajduje się plaża dla naturystów. Tam i z powrotem można przepłynąć statkiem kursującym o stałych porach za 5 Euro od osoby.

Życie nocne

Spośród wszystkich miast Czarnogóry, to Budva jest tym najbardziej jaskrawym i najgłośniejszym. Deptak wzdłuż morza wieczorem zamienia się w konsumpcjonistyczny jarmark. Są stoiska z wątpliwej jakości pamiątkami, podróbkami toreb, odzieży, butów, okularów i innych „pamiątek”; są lodziarnie, lunaparki; są wreszcie tłumy spacerujących tędy turystów.

Przy deptaku znajdują się także najpopularniejsze dyskoteki pod gołym niebem. Do wejścia zachęcają turystów tańczące i „wyglądające” hostessy oraz striptizerki. Prawdę mówiąc impreza tutaj była na pół gwizdka. Mimo ogłuszającej muzyki, dziesiątków wypitych drinków, praktycznie nikt w tym miejscu nie tańczył (poza paniami tańczącymi na rurze). Być może w szczycie sezonu imprezowicze nabierają więcej odwagi… Jeżeli szukasz upojnych imprez, być może lepiej wybierz się do Bułgarii, do Złotych Piasków.

Wyspa Sveti Stefan

Z racji bliskiego położenia (ok. 7 km) warto się także wybrać zobaczyć wyspę Sveti Stefan.

Atmosfera Budvy

Budva łączy atmosferę północy (Kotor) i bardziej prowincjonalnego południa Czarnogóry (Ulcinj). Ze względu na doskonałe położenie, żwirowe plaże i urokliwą starówkę często jest wybierane jako miejsce wypoczynku przez wielu turystów z Zachodu. Budva to także miasto rozrywek. Tu znajdziesz najlepsze na wybrzeżu kluby, kasyna, wypożyczysz motorówkę, czy spróbujesz windsurfingu.

Milionerzy

Ciekawostką jest fakt, iż w Budvie notuje się jeden z najwyższych na świecie wskaźników milionerów przypadających na liczbę mieszkańców. Tych jest w Budvie ponad 500, gdzie dla porównania populacja miasta to zaledwie 15 tys. mieszkańców. Milionerzy nie znaleźli się tu przez przypadek. Większość z nich zainwestowała dużą część swoich pieniędzy w nieruchomości. To z resztą widać — na południu budowany jest olbrzymi kompleks apartamentowców wraz z luksusowym hotelem o architekturze wzorowanej na słynnym dubajskim Burdż al-Arab (7-gwiadkowy hotel w kształcie rozwiniętego żagla).

Share