Obok chorwackiego Dubrovnika, Kotor stanowi najbardziej urzekające i najlepiej zachowane stare miasto po tej stronie Adriatyku. Niemniej cała Zatoka Kotorska jest skarbcem ciekawych zakątków: Tivat z ekskluzywną przystanią dla jachtów, Herceg Novi ze wspaniałą promenadą, urokliwe Risen.

Dojazd do Kotoru

Mam wrażenie, że łatwiej tutaj dopłynąć niż dojechać :-) Droga nie jest trudna, ale biegnie wzdłuż jedynego fiordu nad Adriatykiem, jakim jest Zatoka Kotorska. Zarówno z południa jak i z północy wystarczy kierować się trasą E65, która prowadzi przez Kotor, Risan i Herceg Novi.

Nocleg w Kotorze

Nocleg w Kotorze nie należy do tanich (od 25 Euro za pokój dwuosobowy). Miejsc noclegowych jest stosunkowo mało. Lepiej wybrać okoliczne, mniejsze miejscowości takie jak Risan. Najlepiej jednak przypłynąć tutaj jachtem i nocować na pokładzie. Ale to rozwiązanie dla wybranych :-)

Historia

Pierwsze wzmianki o Kotorze pojawiają się już w II w p.n.e. Dzisiejszy kształt zawdzięcza jednak rządom Wenecjan, którzy zbudowali obecną, doskonale zachowaną starówkę (XIV – XVIII w.). Dominuje tutaj renesansowa architektura kamienic, która w niewielkim stopniu ustępuje pięknu sławnego Dubrovnika w Chorwacji.

Atrakcje nad Zatoką Kotorską

Kotor ze swoim starym miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bez dwóch zdań jest to najpiękniejsze ze starych miast Czarnogóry. Spacer krętymi uliczkami Kotoru to pozycja obowiązkowa dla każdego turysty.

W góry, na mury

Spragnionym wysiłku polecam wycieczkę na stare mury miasta, prowadzące do kościoła na wzgórzu okalającym stare zabudowania. Wejście ciężko odnaleźć — brama znajduje się w północno-zachodniej części starego miasta. Wstęp jest płatny, 3 Euro od osoby. Koniecznie udaj się w górę tylko jeżeli masz odpowiednie obuwie np. sportowe (klapki nie są najlepszym pomysłem).

Port w Tivat

Warto wybrać się do leżącego niedalego Tivatu, by przejść się po porcie pełnym naprawdę imponujących jachtów. Wśród nich cumuje także flagowy okręt Czarnogóry, powstały jeszcze przed II Wojną Światową.

Herceg Novi

Znajdujące się na północy Zatoki Kotorskiej Herceg Novi też jest warte odwiedzenia. Zobaczyć tu można pozostałości starej fortecy i moim zdaniem najładniejszą promenadę w Czarnogórze.

Rejs łodzią

Ze wszystkich miast położonych nad Zatoką Kotorską można wybrać się na wycieczkę łodzią np. na jedną z wysp zatoki. Do dyspozycji turystów są zarówno statki kursujące o stałych porach, jak i wodne taksówki. Przeczytaj więcej o morskich rejsach w Czarnogórze.

Atmosfera Zatoki Kotorskiej

Kotor, Tivat, Herceg Novi i inne miasta leżące nad zatoką są zadbane, czyste, piękne z renesansową zabudową. Kotorski fiord jest turystyczną wizytówką Czarnogóry jako nowoczesnego państwa europejskiego.

Jacht na wyposażeniu

Można jednak odnieść wrażenie, że to miejsce przeznaczone głównie dla zamożnych ludzi z zachodniej Europy w podeszłym wieku. Największa atrakcja, czyli wody zatoki dostępne są jednak dla właścicieli jachtów.

Produkt plażopodobny

Jadąc z nastawieniem na wypoczynek na plaży, można się mocno zawieść. Plaże w naszym rozumieniu tego słowa praktycznie nie istnieją. Plaża nad Zatoką Kotorską oznacza najczęściej kawał wybetonowanego terenu, gdzie można wypożyczyć leżak. I choć woda jest tu czysta i ciepła, to plażowanie nie należy do szczególnie atrakcyjnych zajęć.

Share