W odróżnieniu do nowoczesnego miasta portowego jakim jest Bar, Stary Bar jest niewielkim, sennym miasteczkiem. I gdyby nie to, że nosi ślady sprzed ponad 1,5 tys. lat, to nikt nie wiedziałby o jego istnieniu.

Dojazd do Starego Baru

Jadąc z centrum Baru na południe trasą E851, wiodącą przez pół czarnogórskiego wybrzeża, odbij w miejscowości Tomba na wschód, drogę prowadzącą wprost do Starego Baru.

Z czego słynie Stary Bar?

W Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w. Całość zajmuje spory teren, dlatego na zwiedzanie należy przeznaczyć minimum dwie godziny.

Stary Bar rozwijał się na przestrzeni lat, dlatego najnowsze części, w tym np. wieża zegarowa pochodzą z XIX w. Oznacza to także, że budynki i fortyfikacje są zachowane w różnym stanie. Część z nich to zwyczajne ruiny. Cały czas jednak trwają prace archeologiczne i rekonstrukcyjne na tym terenie. Dlatego w kolejnych latach z pewnością Stary Bar będzie coraz większą atrakcją dla zwiedzających.

Co znaczące, miejscowi nie skomercjalizowali swojego skarbu. Nie ma żadnych opłat (od 2013 roku obowiązują opłaty: 2 euro za osobę dorosłą i 1 euro za dziecko) za wstęp na teren starego miasta. Nie ma też praktycznie żadnych kramów, sklepów, ulicznych handlarzy. To naprawdę spokojne i urocze miejsce.

Poza ruinami

Warto szczególnie zapukać do kolorowych drzwi jednej z nielicznych kamienic przy głównej ulicy, biegnącej w górę do zabytkowej części miasta. Prowadzi tam biuro podróży wyjątkowo sympatyczny Czarnogórzec, który przez kilka lat mieszkał w Polsce. Z tego tytułu doskonale mówi po polsku i cieszy się, mogąc zamienić choć parę słów w tym języku.

Doradzi co jeszcze można ciekawego zobaczyć w regionie, poczęstuje swoimi domowymi wyrobami… Co ciekawe, zajmuje też się handlem nieruchomościami w okolicy. Co powiesz na letni dom w Czarnogórze za parędziesiąt tysięcy Euro? Brzmi nieźle? :-)

Share