W Ulcinj poczujesz się jak u siebie. Czarnogórcy mówią po polsku, szyldy zachęcają polskimi tłumaczeniami, możesz przechadzać się po prawdziwie piaszczystej plaży. Co przyciąga tutaj co roku rzesze Polaków?

Dojazd do Ulcinj

Ulcinj leży na południowym krańcu wybrzeża Czarnogóry. Jadąc z północy wystarczy kierować się na Bar trasą E65, która przejdzie dalej w E851, wiodącą wprost do Ulcinj.

Nocleg w Ulcinj

Podobnie jak w innych miastach Czarnogóry masz do dyspozycji setki prywatnych kwater, pensjonaty i kilka hoteli. Z tym, że w Ulcinj zdecydowanie przeważają prywatne kwatery. I warto wybrać właśnie ten rodzaj noclegu. To z racji stosunkowo niskich cen oraz rewelacyjnego położenia (w samym centrum lub na terenie starego miasta). Ceny od 15 Euro za pokój dwuosobowy. Przeczytaj więcej o cenach w Czarnogórze i jak znaleźć dobrą kwaterę.

Historia Ulcinj

Tereny dzisiejszego Ulcinj były zamieszkane już w epoce brązu. Sama osada powstała jak się szacuje w V w. p.n.e., zamieszkiwana przez rodzimych Illrian. Nazwa Ulcinj została przypisana temu miastu przez Rzymian, którzy opanowali te tereny.

Co ciekawe Ulcinj przez wieki funkcjonowało jako ostoja piratów. W średniowieczu miasto przechodziło z rąk do rąk, aż wreszcie w XV w. znalazło się pod panowaniem Wenecjan (jak większość dzisiejszego wybrzeża Czarnogóry). Po Wenecjanach przyszła kolej na Turków, którzy sprawowali tu rządy aż do 1878 roku.

Atrakcje Ulcinj

Ulcinj ma przepięknie położone stare miasto, znajdujące się na północ od plaży miejskiej. Tam znajdziesz najlepsze restauracje w mieście i urokliwe zakątki wśród sieci wąskich uliczek. W przeciwieństwie do starówek Budvy, czy miast Zatoki Kotorskiej, ta nie jest do końca odrestaurowana. Pośród wspaniałych willi z kolorowymi okiennicami znajdują się gruzowiska, które psują ogólne wrażenie.

Mała i wielka plaża

Mała Plaża oznacza plażę miejską w centrum. Natomiast jeżeli chcesz się poczuć jak nad Bałtykiem, musisz pojechać parę kilometrów na południe do Wielkiej Plaży. To najdłuższa, w dodatku piaszczysta plaża czarnogórskiego wybrzeża. Tylko tam możesz swobodnie wybrać się na spacer brzegiem plaży.

Niestety Wielka Plaża jest podzielona na fragmenty, które należą do prywatnych właścicieli. Pomiędzy nimi znajduje się często „ziemia niczyja”, która jest traktowana jako śmietnik. Smutne, ale prawdziwe.

Cerkiew w oliwach

Na północ od starego miasta znajduje się prawosławny cmentarz, do którego przylega niewielka, ale przepiękna, kamienna cerkiew. Uroku dodaje wspaniały stary gaj oliwny, który otacza świątynię i probostwo.

Albania za miedzą

Dla tych, którym Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja nie dostarczyły dostatecznych wrażeń, polecam wycieczkę do Albanii. Granica jest położona niecałe 30 km od Ulcinj. Niestety po stronie albańskiej droga jest fatalnej jakości, dlatego zalecana jest podróż autem terenowym. Ewentualnie można zostawić swoje auto na granicy i wykupić taksówkę do najbliższego miasta — Shkoder.

Ada Bojana

Inną wycieczkę można zrobić na wyspę Ada (jadąc wzdłuż Wielkiej Plaży), która w czasach Jugosławii była sławnym kurortem dla komunistycznych notabli. Obecnie zaniedbana, czeka na inwestora, który odtworzy czasy jej świetności. Oby tylko nie podzieliła losu wyspy Sveti Stefana… Teraz Ada słynie szczególnie z plaży dla naturystów.

Atmosfera Ulcinj

W przeciwieństwie do miast leżących na północy wybrzeża (Budva, Kotor), Ulcinj jest stosunkowo małe, ma zaledwie 10 tys. mieszkańców, z czego większość narodowości albańskiej. Ulcinj różni się także religijnie od pozostałej części Czarnogóry. Tutaj muzułmanie stanowią większość. Dlatego to w Ulcinj zjesz najlepszy kebab i najsmaczniejszego burka :-)

Zbawienny piasek

Gdy słońce praży niemiłosiernie, mieszkańcy kryją się w domach, w pracy lub… zakopują się w piasku. Ten ostatni sposób na upał ponoć ma także dobry, zdrowotny wpływ. Ciepły piasek ma leczyć reumatyzm, dlatego pod piaskiem najczęściej widuje się ludzi starszych.

Nocne oblicze Ulcinj

Natomiast po zmroku promenada zamienia się nie do poznania. Mieszkańcy przebierają się i siadają na kamiennej ławce otaczającej plażę. Niemal każdy trzyma w ręku lody. W ten sposób spotykają się ze znajomymi, sąsiadami, plotkują, komentują wygląd i zachowanie przechadzających się turystów. Tworzy to niesamowity obraz ciepłej i żywej społeczności tego miasta. Wtedy też centralne ulice są zamykane dla ruchu drogowego. W samym centrum, na ulicach powstaje gwarny targ.

Imprezy

Jeżeli chodzi o lokale rozrywkowe, to Ulcinj nie ma się szczególnie czym pochwalić. Jest mnóstwo barów i restauracji, ale imprez z prawdziwego zdarzenia nie ma. A może to wynika z zachowawczej natury Czarnogórców? Nawet w Budvie kluby pełne były ludzi, którzy chyba nawet nie przyszli z zamiarem tańca…

Share