Jeżeli masz czas odwiedzić tylko jedno miasto w Bośni i Hercegowinie, to koniecznie wybierz Mostar. Drugie do do wielkości miasto Bośni po stolicy, Sarajewie, przypomina małe miasteczko, gdzie czas płynie wolniej. Jeżeli tego właśnie szukasz, w Mostarze poczujesz się jak u siebie.

Dojazd do Mostaru

Jadąc z Czarnogóry można wybrać się drogą na północ od Zatoki Kotorskiej, w stronę Nikisic do przejścia granicznego w Dolovi, stamtąd na Trebinje i prosto do Mostaru.

Z Dubrovnika

Lepiej jednak wykorzystać chorwackie drogi i zahaczyć o słynny Dubrovnik. Dalej można kierować się na północ w stronę Splitu i odbić w Opuzen na drogę E73 wiodącą prosto do Mostaru.

Z Polski

Z kolei jadąc z Polski należy kierować się z Zagrzebia autostradą A3 na południe do przejścia granicznego, dalej ciągle trasą E661 i E73 do Mostaru.

Nocleg w Mostarze

Noclegi w Mostarze nie należą do najdroższych, ale jak na Bośnię może się tu wydać drogo. Pokój dwuosobowy w jednym z hosteli można dostać od 20 Euro, można szukać nielicznych kwater, jest także całkiem sporo hoteli o różnym standardzie.

Historia Mostaru

Mostar został założony w XV wieku. Symbol miasta — charakterystyczny, kamienny Stary Most powstał wiek później. Mostar przez dłuższy czas pozostawał w rękach Austro-Węgier. Dalej po ogłoszeniu niepodległości od byłej Jugosławii w 1992 roku znalazł się pod wyniszczającym oblężeniem przez okres 18. miesięcy. Aż do 1995 roku Mostar był terenem walk w trakcie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie.

Atrakcje Mostaru

Stary Most na rzece Neretva wraz z otaczającą go starówką pełną uroczych kawiarni, gwarnych kramów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Byłem, widziałem i z pewnością nie był to przypadek. Widok na most jest jednym z najpiękniejszych jakie było mi dane widzieć na Bałkanach. Jego architektura przypomina tęczę ponad turkusowymi wodami Neretvy, płynącej wartkim nurtem przez centrum Mostaru.

Poza tym w centrum znajduje się mnóstwo maleńkich sklepików, kramów chowających się w niewielkich kamienicach. Można tam kupić wszystko. Co więcej, nie ma tam bezwartościowego śmietnika „made in China”. Są za to antyki, pamiątki wojenne, rękodzieła itp. Więcej na ten temat w artykule o tym, co warto kupić w Bośni oraz Czarnogórze.

Klimat Mostaru

To właśnie klimat Mostaru jest najbardziej pociągający. Centrum Mostaru wygląda jak niewielkie miasteczko. Tętni życiem, ale jest jednocześnie wyciszone.

Może tę atmosferę budują pozostałości po wojnie domowej. Tutaj, bardziej niż w Sarajewie widać powstałe blizny. Można obejrzeć na wystawie szokujące zdjęcia z okresu wojny, można odszukać zrujnowane budynki, można dotknąć śladów po kulach w elewacji…

Poza tym sami Bośniacy są wyjątkowo otwarci i przyjaźnie nastawieni do przybyszów, szczególnie tych z Polski. Mieszkańcy Mostaru są dumni ze swojej kulturowej i religijnej różnorodności. W mieście znajdziesz świątynie czterech religii: muzułmańskie meczety, prawosławne cerkwie, katolickie kościoły i żydowskie synagogi. Mostar to żywy dowód pokojowej egzystencji ludzi różnych wyznań.

Share