Odwiedź perłę wybrzeża Adriatyku — Dubrovnik. Jadąc do Czarnogóry, zatrzymaj się choć na jeden dzień zobaczyć tętniące życiem mury imponującej średniowiecznej twierdzy.

Dojazd do Dubrovnika

Jadąc z Polski przez Chorwację magistralą adriatycką (E60) na południe, automatycznie napotkasz Dubrovnik. Z kolei wracając z Czarnogóry należy się kierować na północ od Herceg Novi tą samą trasą (ok. 50 km od granicy).

Nocleg w Dubrovniku

O nocleg w Dubrovniku nie jest trudno. Na każdym kroku są hotele, pensjonaty, prywatne kwatery, a także dwa campingi. Niestety trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem, jeżeli chcesz zostać w mieście na dłużej. Dubrovnik przyciąga masy turystów, a to pozwala Chorwatom windować ceny. Przeczytaj więcej na temat cen w Dubrowniku.

Historia

Korzenie Dubrovnika sięgają VII wieku, choć ostatnie odkrycia archeologiczne pozwalają sądzić, że Dubrovnik był zamieszkały przez starożytnych Greków jeszcze przed naszą erą.

Spod protekcji Cesarstwa Bizantyjskiego, miasto trafiło w ręce Wenecjan od XIII – XIV w. W XIV w. stało się terenem wasalnym Królestwa Węgierskiego, a następnie Imperium Osmańskiego na kolejne pięć wieków aż do 1808 roku. Przez ten czas miało status wolnego stanu, czyli zachowywało władzę, ale było zobowiązane do uiszczania rocznej opłaty sułtanowi.

Szczyt rozwoju Dubrovnik przeżył w XVI w. Swój sukces zawdzięczał głównie morskiemu handlowi na styku dwóch ówczesnych mocarstw – osmańskiego i weneckiego.

Warto zobaczyć

Dubrovnik został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nawet bez tej wiedzy, wystarczy znaleźć się w murach twierdzy, by uznać, że jest to miejsce wyjątkowe.

Twierdza

Stare miasto jest piękne samo w sobie. Co prawda nie wszystkie budynki przetrwały potężne trzęsienie ziemi w XVII wieku, ale urok wąskich uliczek starego Dubrovnika nie ma ma sobie równych. Spacerując po twierdzy można m.in. odnaleźć trzecią najstarszą aptekę na świecie, która działa po dziś dzień.

Mury twierdzy

Same mury twierdzy są atrakcją, ponieważ można z ich poziomu oglądać wnętrze twierdzy i panoramę nowego miasta. Wstęp na mury jest płatny.

Zabytki

Poza tym warto zobaczyć Pałac Sponza, Rektorat z ogrodem otoczonym kolumnami z różnorodnymi rzeźbieniami, czy barokową katedrę.

Arboretum Trsteno

Jeżeli masz więcej czasu, wybierz się na spacer po najstarszym arboretum na świecie (30 km od centrum Dubrovnika).

Wyspa Lokrum

Wyspa Lokrum słynie z legendy według której Ryszard Lwie Serce cudem uratował się tutaj ze statku zatopionego przez sztorm u wybrzeża. Na wyspę można przypłynąć jednym ze statków wycieczkowych kursujących stale lub wodną taksówką. Na miejscu zobaczyć można fortecę, ogród botaniczny, monastyr oraz plażę dla naturystów.

Kolejka linowa

Żeby zobaczyć Dubrovnik z lotu ptaka, wcale nie musimy przylecieć tutaj samolotem. Spod twierdzy odchodzi kolejka linowa, transportująca turystów na wzgórze (ponad 400 m n.p.m.), skąd można podziwiać panoramę całego miasta.

Klimat Dubrovnika

Poza zabytkami i pięknymi widokami, to miejsce pełne uroczych lokali. Niemal każda restauracja przyciąga turystę doskonałą kuchnią śródziemnomorską i przytulnym klimatem. Dubrovnik nocą jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc na świecie.

Imprezy w Dubrovniku

Jeżeli szukasz miejsca do zabawy, Dubrovnik oferuje pod tym względem znacznie więcej niż miasta Czarnogóry. W centrum znajduje się sporo klubów i gwarnych pubów o interesującym wystroju.

Share