Masz już wymarzony apartament, w oddali słyszysz szum fal. Siedzisz na tarasie, nad Tobą palmy na tle mieniącego się czerwienią nieba o zachodzie słońca. W ręku trzymasz kieliszek doskonałego wina. Czarnogórskiego oczywiście.

Wina z Czarnogóry

Najpopularniejszą odmianą wina w Czarnogórze (a także w Macedonii) jest Vranac. Nie są to puste słowa, wystarczy spojrzeć na półki każdego jednego sklepu w Czarnogórze. To czerwone, wytrawne wino z lekką nutą czekolady i owoców jest najbardziej cenionym wśród produkowanych na terenie byłej Jugosławii. Doskonałe do czerwonego mięsa, potraw z grilla. Osobiście polecam także Merlot Plantaze z rocznika 2007.

Na gorące wieczory niekiedy lepsze jest białe, schłodzone wino. Niestety rodzime, czarnogórskie są bardzo słabe. Można coś znaleźć wśród serbskich, ale prawdę mówiąc lepiej zainwestować w białe włoskie, bądź francuskie wino.

Rakija z Czarnogóry

Innym popularnym alkoholem jest rakija. Rakija jest równie mocna jak wódka (choć można trafić na rakije powyżej 40%). Charakteryzuje się delikatnym owocowym posmakiem (jak np. śliwowica). A to wynika z tego, że powstaje ze sfermentowanych owoców takich jak winogrona, śliwki, gruszki, wiśnie itp. Odmian i smaków jest całkiem sporo. Niestety wybór wśród rakij jest nieco mniejszy niż np. w Bułgarii. Najpowszechniejsza i jednocześnie najtańsza jest oczywiście ta powstała z winogron.

Piwa Czarnogóry

Najpopularniejsze piwo w Czarnogórze to rodzimy Nikisic. Browar produkuje zwykłego lagera, czasami wzbogacanego aromatami np. limonką. Poza tym często spotyka się serbskiego Jelena oraz duńskiego Tuborga. Z ciekawostek można dostać także piwo produkowane w Kosowie o nazwie Peja.

Prawdę jednak mówiąc wszystkie smakują niemal identycznie i zdaniem Polaków ustępują tym polskim. Zastanawiam się jedynie czy to kwestia odmiennych gustów czy patriotyzmu kubków smakowych ;-)

Odmiennie niż w Polsce, najpopularniejsze są małe piwa o objętości 0,25l lub 0,33l. Oczywiście półlitrowe także dostaniemy. Z kolei każdy z browarów produkuje duże, plastykowe baniaki o objętości 1,5l czy 2l, które pozwalają raczyć się lokalnym piwem za grosze.

Ceny

Orientacyjne ceny alkoholi w sklepach w Czarnogórze:

  • Wina Vranac — od 3,5 Euro
  • Zachodnie wina — od 6 Euro
  • Rakija winogronowa 0,7l — od 7 Euro
  • Rakija z innych owoców 0,7l — od 9 Euro
  • Piwo 0,5l — od 1,5 Euro
  • Piwo 1,5l — od 2 Euro

Sprawdź też ile kosztuje wyżywienie, rozrywki, nocleg w Czarnogórze (i nie tylko).

Share