Nie samym plażowaniem człowiek żyje. Przychodzi w końcu mniejszy lub większy głód. Czym go zaspokoić w Czarnogórze? Na początek proponuję nadziewaną paprykę, do tego stek z rusztu, może langusta?

Specjały i smakowitości

Bałkańska kuchnia to przede wszystkim wszelkie gulasze, grillowane mięsa i warzywa, różnokolorowe papryki. Ze względu na położenie Czarnogóry, do tego zestawu dochodzą różne ryby morskie i owoce morza. Jest w czym wybierać. A jedzenie jest tu po prostu pyszne.

Ceny w restauracjach

Oczywiście morskie przysmaki są najdroższe, a najtaniej można zaspokoić głód kebabem, cevapcici (małe roladki z mielonego mięsa) czy pljeskavicą (płaski kotlet z mielonego mięsa). Więcej na ten temat w artykule o cenach w Czarnogórze (i nie tylko).

Na mały głód

Z przekąsek, na które warto się skusić, mogę z czystym sumieniem polecić:

  • sałatkę szopską, prostą, ale niezwykle smaczną przystawkę znaną na całych Bałkanach;
  • wszelkiego rodzaju burki, czyli placki z ciasta podobnego do francuskiego, nadziewane najczęściej mięsem, szpinakiem lub serem;
  • słodkie pieczywo, w tym rogale nadziewane owocami, czekoladą
  • grillowaną kukurydzę (najpopularniejsza przekąska nad morzem)
  • owoce, szczególnie arbuzy, melony, kiwi, winogrono

A schabowy z ziemniaczkami?

Typowo polskich potraw, co zrozumiałe, nie ma. Istnieje jednak całe mnóstwo restauracji z kuchnią zachodnią, głównie włoską. Osobiście jednak jestem zdania, że warto próbować regionalne potrawy. I do takich eksperymentów zachęcam!

Sprawdź także jak smakują lokalne trunki — wino, rakija.

Share