Szybko i komfortowo? A może trasa z najpiękniejszymi widokami? Chcesz ograniczyć koszty? Przeczytaj jaką trasę do Czarnogóry możesz wybrać dla siebie.

Opcja komfortowa

Trasa przez Słowację, Austrię, Słowenię, Chorwację do Czarnogóry. Długość trasy z Katowic do Budvy wynosi 1650 km. To jedna z najdłuższych tras, ale i najwygodniejszych. Ponad połowę jazdy zajmie nam podróż autostradami. Z tym niestety wiążą się dodatkowe koszta w postaci opłat. Całość, włącznie z winietami może wynieść w okolicach 280 zł. Więcej o opłatach drogowych. Ponadto po drodze można zatrzymać się w Chorwacji w Dubrovniku.

Mapa trasy

Pokaż tę trasę do Czarnogóry na większej mapie.

Opcja ekonomiczna

Trasa przez Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę do Czarnogóry. Długość trasy z Katowic do Budvy wynosi ok. 1500 km. Opłaty drogowe są ograniczone do minimum.

Trasa choć nie wiedzie przez autostrady jest poprowadzona dobrymi krajowymi drogami (dobra nawierzchnia, niewielki ruch). Jedynie na odcinku ok. 100 km po przekroczeniu granicy Bośniacko-Czarnogórskiej należy się mieć na baczności. Wąska droga prowadzi górskimi serpentynami, często nie zabezpieczonymi żadnymi barierkami. Czarnogórcy twierdzą, że te zepsułyby piękny widok roztaczający się na Kanion Piva. Być może mają trochę racji, ponieważ widoki zapierają dech w piersi! A mijana tama na rzece Piva imponuje swoim ogromem. Mijając Bośnię i Hercegowinę warto także zatrzymać się w samym Sarajewie.

Mapa trasy

Pokaż tę trasę do Czarnogóry na większej mapie.

Którą wybrać?

Oczywiście te dwie proponowane trasy nie są jedynymi, jakimi można dotrzeć do Czarnogóry. Umieściłem je jednak jako bazę do dalszego kombinowania ze względu na ich różnorodność.

Niezależnie od wyboru nie polecam jazdy jednym ciągiem. To zwyczajnie może być ponad siły kierowcy. Lepiej rozłożyć drogę na dwa dni z jednym noclegiem. Przeczytaj gdzie nocować na trasie do Czarnogóry.

Share