W Czarnogórze jest stosunkowo tanio. Zapłacimy mniej niż na Lazurowym Wybrzeżu, ale nieco więcej niż w Bośni i Hercegowinie. Ile kosztuje wynajem apartamentu? Za ile możesz się najeść do syta?

Różnice w cenach

Generalna zasada — im dalej na południe, tym taniej. Najmniej uderzy Cię po kieszeni pobyt w Ulcinj, najbardziej w okolicach Kotoru.

Apartamenty i pokoje

Najtańszy nocleg zaledwie kilkaset metrów od plaży znajdziesz za ok. 10 Euro od osoby. Jeżeli wybierasz się przed albo po sezonie wakacyjnym, możliwe, że dasz radę nieco zbić tę cenę. Szczególnie jeżeli zostaniesz w jednym miejscu na dłużej. Wszystko zależy tez od standardu, ponieważ są i takie apartamenty, za które zapłacisz 30 Euro i więcej od osoby.

Jedzenie, alkohol

Ceny w restauracjach nie są wysokie. Szczególnie jeżeli nie należysz do najbardziej wybrednych. Najtańsze są fast-foodowe dania z mięsa mielonego, różnego rodzaju kebaby, pizze i inna niewyszukana włoska kuchnia. Na taki posiłek wydasz od 3-8 Euro. Znacznie droższe są dania rybne, z polędwicy wołowej, czy owoce morza.

Natomiast ceny żywności w sklepach są nieco niższe niż w Polsce. Pieczywo, sery, wędliny, owoce i warzywa nie uderzą Cię po kieszeni. No chyba, że kupisz u ulicznego sprzedawcy, który poda Ci cenę z kapelusza.

Alkohole też są tanie. Jedynie piwo w butelkach o małych objętościach jest zadziwiająco drogie. W klubach i restauracjach piwo kosztuje ok. 2-3 Euro, drinki od 4 Euro.

Atrakcje turystyczne

Do rzadkości należą opłaty za wstęp na teren zabytków. Jedynie w Kotorze wejście na mury starego miasta jest płatne (3 Euro).

Koszt morskiego rejsu, czy po Jeziorze Szkoderskim uzależniony jest ściśle od łodzi, ilości uczestników, długości wyprawy itd. Przy czterech osobach na łodzi, dwugodzinny rejs może kosztować od 20 Euro za osobę w górę. Rejs po Jeziorze Szkoderskim wymaga także wykupienia wstępu do parku narodowego (4 Euro).

Plażowanie

Jeżeli nie uśmiecha Ci się leżenie na ręczniku na piasku lub masz dość kamienistych plaż, musisz zainwestować w leżak. Komplet dwóch z parasolem to koszt ok. 5 Euro za dzień.

Paliwo

Paliwo w Czarnogórze nie należy do najtańszych. Jest średnio o 20% droższe niż w Polsce. Najbardziej opłaca się tankować w Bośni i Hercegowinie.

Bośnia i Hercegowina

Bośnia cenowo jest na poziomie relatywnie taniego czarnogórskiego południa. Na pewno opłaca się tu przede wszystkim tankować, bo za litr paliwa zapłacimy parędziesiąt groszy mniej niż w Polsce. W miastach (Sarajewo, Mostar) ciężej zlokalizować kwatery, dlatego nocleg w hotelu, czy nawet hostelu może być droższą opcją niż w Czarnogórze. Za noc w hostelu zapłacimy od 10 Euro w górę.

Chorwacja (Dubrovnik)

Chorwacja z całej trójki jest oczywiście najdroższa. Szczególnie sam Dubrovnik, perła na adriatyckim wybrzeżu. Tutaj nawet camping (wysokiego standardu) może być droższy niż nocleg w czarnogórskim apartamencie (od 10 Euro za osobę w namiocie). Nocleg w apartamencie to koszt w przeliczeniu od ok. 15 Euro za osobę. Ceny w restauracjach również są wyższe. Licz się z wydatkiem od 10-15 Euro za niewyszukany posiłek.

Share