Rezerwować noclegi jeszcze w Polsce, czy jechać „w ciemno”? Lepiej szukać kwater, noclegu w hotelu, a może campingu? Krótki przewodnik jak nie znaleźć się w Czarnogórze na lodzie.

Spontaniczny wyjazd?

Ofert wynajęcia apartamentów w Czarnogórze przy pośrednictwie biura podróży jest mnóstwo. Wybór takiej opcji daje gwarancję noclegu, ale ma też swoje wady:

  • Po pierwsze jesteś przywiązany do jednego miejsca (dobrym wyborem są wtedy okolice Budvy, ze względu na centralne położenie na wybrzeżu).
  • Po drugie nie jesteś w stanie ocenić warunków, za które płacisz (odległość od plaży, atmosfera miejsca, wyposażenie…).
  • Po trzecie opłacasz prowizję pośrednika.

Z drugiej jednak strony nie tracisz swoich wakacji na szukanie odpowiedniego noclegu.

Chcę jechać w ciemno

Jeżeli wybierasz się „w ciemno”, ze znalezieniem kwater, pokoi czy apartamentów nie będziesz miał większego problemu. Jedynie w szczycie wakacyjnego sezonu możesz się trochę nabiegać, a i też uderzy Cię to nieco więcej po kieszeni. Miejsc noclegowych w miejscowościach nadmorskich jest bez liku. Nie wszystkie są jednak oznakowane. Oznaczenia i „gwiazdki” kosztują (podatki, pozwolenia itp.), dlatego prócz „oficjalnych” apartamentów i pensjonatów jest mnóstwo prywatnych domów z apartamentami do wynajęcia. Obok nich są oczywiście hotele i campingi.

Apartamenty i kwatery

To najczęściej wybierany rodzaj noclegu. Szukaj przede wszystkim szyldów ze słowami „apartmani„, czy „sobe„. No drugie oznacza „pokoje”. Nawet jeżeli takich nie ma, warto rozejrzeć się po ogrodach willi za Czarnogórcem, którego można o nocleg zapytać. Jeżeli sam Cię nie przenocuje, to wskaże drogę do sąsiada, czy znajomego. Często jednak wystarczy pojawić się w centrum miasta w aucie z polską rejestracją, żeby uliczni naganiacze wskazali drogę do takiego, czy innego apartamentu.

Ile kosztuje nocleg? Sprawdź ceny w Czarnogórze. Za nocleg płaci się z reguły „z góry”. Generalnie istnieją dwie zasady: „im więcej noclegów, tym taniej” i „poza wakacjami taniej”. Koniecznie sprawdź czy apartament ma klimatyzację i czy jest ona sprawna. Poza tym przyda Ci się lodówka. Zapytaj także o kuchnię. Z reguły do dyspozycji gości jest taras z aneksem kuchennym, gdzie można przygotować proste posiłki.

Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, szukaj noclegów w obrębie starego miasta. Są droższe, ale mają lepszy standard, są ładnie urządzone, klimatyczne, zdarza się, że z widokiem na morze.

Hotele

Hoteli jest stosunkowo niewiele i są raczej drogie. Szczególnie ekskluzywny jest zabytkowy hotel — wyspa Sveti Stefan. Hotele częściej można spotkać na północy kraju, w rejonie Zatoki Kotorskiej.

Campingi

Campingi są mało popularne. Standardem ustępują zachodnioeuropejskim, czy chorwackim. W przypadku campingów wadą jest także ich mało atrakcyjne położenie, z reguły z dala od centrum miejscowości.

Share