I jeszcze grzebień. Aha, okulary przeciwsłoneczne. Kochanie, spakowałeś kąpielówki? Tak, masz paszport? Tak. Nie. Nie mam. Możesz jeszcze zawrócić? Przeczytaj, żeby nie zapomnieć o czymś ważnym :-)

Przekroczenie granicy

Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Czarnogóry jest paszport lub w przypadku krótkich pobytów (do 30 dni) dowód osobisty (UE). Podobnie rzecz ma się na granicy z Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną. Jednak w razie czego warto mieć także przy sobie paszport (na wypadek kradzieży, leczenia za granicą itp.). Teoretycznie istnieje wymóg posiadania 50 Euro na osobę, na każdy dzień pobytu w Bośni i Hercegowinie. W praktyce przepis istnieje tylko na papierze.

Dokumenty auta

Oczywiście jeżeli jedziemy autem zabieramy prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie. To ostatnie (OC) obowiązuje jedynie na terenie Chorwacji. Natomiast w Czarnogórze jak i Bośni i Hercegowinie potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia tzw. zieloną kartę.

Ubezpieczenie

Ani Czarnogóra, ani Chorwacja, ani Bośnia i Hercegowina nie należą do Unii Europejskiej, dlatego koszty ewentualnego leczenia w całości pokrywamy z własnej kieszeni. Oczywiście aby tego uniknąć warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie NW. Nie pomoże nam tutaj NFZ, wydający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do zwrotu niektórych kosztów leczenia w krajach UE/EFTA. Warto jednak sprawdzić czy coś się w tej sprawie nie zmieniło: lista krajów objętych ubezpieczeniem EKUZ.

Waluta w Czarnogórze

To kolejna z zalet wyjazdu do Czarnogóry. Oficjalnym środkiem płatniczym jest Euro. Złotówki lepiej wymienić jeszcze w Polsce. Kantory spotyka się dość rzadko, pieniądze można wymienić też w banku.

Waluta w Bośni i Hercegowinie

Bośnia ma własną walutę – konwertybilną markę o międzynarodowym skrócie BAM (powszechnie używa się skrótu KM, czyli koń mechaniczny;] ). Marka ta ma stały kurs w stosunku do Euro — 1,96 BAM = 1 Euro. W praktyce w miejscowościach turystycznych, czy na stacjach paliw możliwe jest dokonywanie zapłaty w Euro — wystarczy zapytać. Nie oznacza to jednak, że zawsze przelicznik będzie taki jak oficjalny… dlatego radzę jednak płacić w markach.

Gdzie można wymienić walutę? Kantorów jest jak na lekarstwo. Wymiana jest możliwa w bankach lub na poczcie. Zwykle pobierana jest prowizja w wysokości 1-2 Euro. Uwaga na oszustów! Zdarza się, że Bośniacy udają roztargnienie i wydają mniej pieniędzy niż powinni.

Waluta w Chorwacji

W Chorwacji zapłacisz kunami. Mimo, że Euro jest w wielu punktach akceptowane, to zapewne i tak będziesz musiał odwiedzić kantor. Nie ma większych problemów z wymianą złotówek, a kantory są rozsiane dość gęsto. 1 chorwacka kuna to ok. 0,58 zł (sprawdź aktualny kurs).

Płatność kartą

W Czarnogórze można i zwykle opłaca się płacić kartą. Jedyny koszt jaki ponosimy to przewalutowanie z Euro na złotówki. W Bośni i Hercegowinie jak i w Chorwacji ten koszt może być większy ze względu na podwójne przewalutowanie — z lokalnej waluty (KM/kuny) na Euro i dalej na złotówki. Wypłaty z bankomatu mogą być nieopłacalne, ale to już zależy od Twojego banku – czy i jakiej wysokości pobiera prowizję za wypłaty za granicą.

DO ZABRANIA:

Krótka lista rzeczy przydatnych w podróży na Bałkany:

  • Dokumenty, pieniądze, karta płatnicza
  • Telefon komórkowy i ładowarka
  • Ochrona przed słońcem: czapka, parasol, olejek do opalania itp.
  • Leki
  • GPS, mapy, przewodniki
  • Obuwie ochronne do pływania (patrz plaże w Chorwacji)
  • Wygodne obuwie sportowe lub nawet do górskich wycieczek (patrz Kotor)
  • Korkociąg (patrz czarnogórskie wina)
  • Dobry humor (proszę tego nie bagatelizować!)

Warto sporządzić listę rzeczy do zabrania on-line i przesłać partnerowi czy znajomym, z którymi wybieramy się w podróż. Polecam!

Share