Bałkany to religijny, narodościowy i kulturowy tygiel. Także sama Czarnogóra nie jest religijnym monolitem. Jak się w tym odnaleźć?

Czarnogóra prawosławna?

Czarnogórcy są w zdecydowanej większości (ok. 80%) prawosławni i podlegają kościołowi Serbskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Drugą co do liczby wyznawców religią jest islam (ok. 17%). Poza tym istnieje Archidiecezja Barska, która skupia nielicznych czarnogórskich katolików (ok. 3%).

Cerkwie i meczety

Zwiedzając Czarnogórę można z łatwością samemu potwierdzić powyższą statystykę. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i wypatrywać świątyń. Na północ od Budvy widać głównie cerkwie, ale już jadąc na południe zobaczymy coraz więcej minaretów. Najbardziej muzułmańskim miastem Czarnogóry jest Ulcinj, leżący niedaleko Albanii (80% mieszkańców to muzułmanie).

Konflikt na tle religijnym

Czarnogórę, jak i (może przede wszystkim) Bośnię i Hercegowinę warto odwiedzić by przekonać się, że można pokonać bariery religijne dzielące społeczeństwo. A być może nie trzeba wcale ich pokonywać, ponieważ są urojeniem. Idąc ulicami Ulcinja, czy Mostaru w Bośni widzisz muzułmańskie dzieci bawiące się z prawosławnymi, mieszaną młodzież idącą na imprezę, czy starców grających w szachy. Pełna harmonia. Bośniak zapytany o tolerancję religijną ze zdziwieniem odparł, że nie rozumie problemu. Stąd świetne pomysły na koszulki drwiące z naszego zachodniego lęku przed Muzułmanami. Zobacz w galerii poniżej.

Share